Leśne Szperaki

Leśne szperaki odbywają się w ogrodzie przylegającym do budynku Stu Pociech, w samym centrum Warszawy, ale mają “leśnego ducha”. Budujemy szałasy, skaczemy po pniakach, gotujemy błotną zupę, szukamy robaków, drążymy systemy kanałów i spontanicznie robimy sto różnych rzeczy, które przyjdą nam do głowy.

Formuła zajęć wynika z przekonania, że jednym z najlepszych doświadczeń, jakie możemy zapewnić dzieciom, to kontakt z przyrodą i przyzwolenie na swobodną zabawę w bliskości z naturą. Spotkania odbywają się w godzinach przedpołudniowych, 2 razy w tygodniu, uczestniczą w nich samodzielne dzieci od 3 do 6 roku życia.

W roku 2020/21 planujemy 2 grupy: wt. i czw. oraz śr. i pt., godz. 10.00 - 13.00. Od kwietnia planujemy wydłużyć czas przebywania grupy w ogrodzie o godzinę.

 

W obu grupach nie ma już dostępnych miejsc. Zapraszamy do zapisów na listę rezerwową (info na dole strony) - w razie zmian, będziemy się do Was zgłaszać z zaproszeniem!

 

Ogród jest miejscem spotkania się dzieci w swobodnej zabawie, w której z jednej strony dziecko robi to, co sprawia mu największą przyjemność – bawi się, a jednocześnie uczy się najtrudniejszej sztuki podporządkowania się zasadom zabawy, czyli rezygnacji z tego, czego spontanicznie chce. Ogród to przestrzeń wspólnego biegania, leżenia na trawie, turlania się, obserwacji świata z perspektywy kolan. Dorosły jest tu towarzyszem zabawy, pomocnikiem, czasem przewodnikiem, w sytuacjach konfliktowych - mediatorem.

 

 

Zajęcia pomyślane tak, aby dzieci mogły:

- bawić się zgodnie ze swoimi potrzebami rozwojowymi,

- podejmować wyzwania, ćwiczyć się w samodzielności, wzmacniać samego siebie,

- uczyć się, jak być i działać w grupie, słuchać innych, rozwiązywać konflikty,

- zauważać to, co wokół, doświadczać, obserwować świat wedle własnych potrzeb i we własnym rytmie.

Stałym punktem zajęć jest spotkanie przy wspólnym śniadaniu, które jest posiłkiem i czasem rozmów na różne tematy. Zajęcia kończymy kręgiem podsumowującym każdy dzień oraz szybkim sprzątaniem, do którego staramy się zaangażować dzieci. W międzyczasie może wydarzyć się wszystko:

- rysowanie, malowanie, lepienie,

- zabawy w piasku, ziemi, wodzie, błocie i liściach,

- budowanie w skali mikro i makro,

- poznawanie i obserwowanie świata przyrody,

- podwórkowe zabawy grupowe,

- palenie ogniska, prace ogrodnicze, majsterkowanie,

- albo coś zupełnie innego....

 

Informacje organizacyjne Leśne Szperaki - dotyczące zajęć w roku 2020/21

1. Na zajęcia zapraszamy samodzielne dzieci, które najpóźniej w sierpniu 2020 skończyły 3 lata i mają nie więcej niż 6 lat. Samodzielne tzn. potrafią zostać same bez rodziców, radzą sobie z samoobsługą, są emocjonalnie przygotowane do rozstania.

2.  Szperaki Leśne to całoroczny program zajęć. W roku 2020/21 zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu, we wtorki i w czwartki lub środy i piątki, w godz. 10.00-13.00 z przerwami w święta i ferie zimowe. Od kwietnia planujemy wydłużyć czas przebywania grupy w ogrodzie o godzinę.

3. Leśne szperaki to zajęcia w stałej grupie, liczącej 20 dzieci.

4. Na zajęciach dziećmi opiekują się 3 osoby. Jeśli rodzice zgłoszą nieobecność dużej grupy dzieci, liczba prowadzących może być mniejsza.

5. Miesięczny koszt zajęć to 380 zł, poza styczniem - w styczniu opłata wynosić będzie 300zł. Nie pomniejszamy i nie zwracamy opłaty w przypadku nieobecności dziecka na zajęciach. Dla drugiego dziecka z rodzeństwa przysługuje zniżka 10%. Nr konta: 40 1140 2004 0000 3302 7517 3558

6. Zespół działa pod superwizją Anny Ciupy - psychologa dziecięcego.

Prowadzenie zajęć:

Grupa 1 (wt. - czw.) Kod grupy: LS1 BRAK MIEJSC

Asia Soja - Psycholog, specjalizuje się w psychologii klinicznej dziecka. Odbyła staż w Poradni Psychologicznej Centrum Zdrowia Dziecka oraz w Ośrodku Terapeutycznym dla Dzieci. W Stu Pociechach prowadzi grupy zabawowe: "Dreptaki Młodszaki", "Dreptaki Starszaki" oraz "Brykamy bez mamy 2". Kontakt z dzieciakami: z ich pomysłowością, kreatywnością i energią są dla Niej wyjątkowo inspirujące i rozwijające. Fundacja Sto Pociech nieustannie pozytywnie Ją zaskakuje i "otwiera" na nowe możliwości.

Marlena Szymczyk - absolwentka Psychologii na UKSW, aktualnie w trakcie Studiów Podyplomowych “Diagnoza Kliniczna Dziecka i jego Rodziny” na UW. W trakcie studiów zdobyła uprawnienia pedagogiczne do pracy z dziećmi. W Fundacji Sto Pociech prowadzi liczne zajęcia: "Szperaki", "Szperaki Starszaki" oraz zajęcia weekendowe. Wolontariuszka w Klubie Terapeutycznym dla Dzieci z Problemami Emocjonalnymi i Ich Rodziców działającym pod Polskim Towarzystwem Psychologicznym. Ukończyła szkolenie z zakresu "Wczesnego wspomagania rozwoju Dziecka" a także z podstaw Integracji Sensorycznej i Wczesnego Wspomagania Rozwoju. Pracuje również w "Gruntowni" prowadząc Dramowe Bajki o Emocjach dla Dzieci w wieku przedszkolnym. Interesuje ją rozwój emocjonalny dziecka, kształtowanie się więzi, wspieranie relacji rodzic-dziecko.

Asia Salwicka - z wykształcenia architekt krajobrazu i plastyk. Ukończyła roczny kurs pedagogiki Marii Montessori, szkolenie z zakresu wykorzystania metody projektów badawczych w pracy z dziećmi. Od 2006 roku współtworzy w Stu Pociechach spotkania i warsztaty poznawcze dla starszych i młodszych dzieci, dodatkowo zajmuje się kordynacją działań edukacyjnych, pracą w zarządzie, stroną internetową i ogrodem. Od kilku lat interesuje się Pedagogiką Przygody i uczestniczy w warsztatach z tej dziedziny, ukończyła międzynarodowy kurs Trenerów outdoorowych, Roczne Szkolenie Pedagogika Dzikiej Przyrody, obecnie w trakcie dwuletniej Szkoły Rzemiosła Leśnego. Jest trenerem postaw emocjonalnych dzieci i młodzieży. Mama Oli, Tomka i Maliny.

 

 

Grupa 2 (śr. - pt.) Kod grupy: LS2

Marta Ryng - psycholog, absolwentka studiów podyplomowych “Wczesna Interwencja: Pomoc dziecku i Rodzinie”. Nauczyciel montessoriański. W Fundacji Sto Pociech od 2008 r. współtworzyła projekt "Brykamy bez mamy", prowadzi grupy zabawowe dla dzieci i rodziców oraz szkolenia z pracy z małym dzieckiem. Fascynuje ją dziecięca różnorodność i nieprzewidywalność dziecięcych pomysłów. Mama Frania, Stasia, Marysi i Józia.

Dorota Piszczatowska - z wykształcenia polonista i animator kultury ze specjalizacją pedagogiczną. Ukończyła roczny kurs pedagogiki Marii Montessori. Odbyła szkolenie z metody projektów badawczych w pracy z dziećmi i warsztaty pracy grupowej wg. pedagogiki przeżyć. Pomysłodawczyni i współtwórca Stu Pociech. Realizatorka wielu projektów artystycznych i edukacyjnych dla dzieci i rodziców.

Magda Siciarek - z wykształcenia etnolog i antropolog kultury. Ukończyła roczny kurs pedagogiki Marii Montessori. Od zawsze w jakiejś formie pracuje z dziećmi. W Fundacji Sto Pociech współprowadzi zajęcia Leśne szperaki. Lubi wyprawy do lasu, w góry i nad wodę. Mama Mateusza, Marty, Marysi i Hani.

 

Jak zapisać się na zajęcia?

1. Prosimy o wypełnienie FORMULARZA. Na podany w formularzu adres prześlemy dokumenty wprowadzającej w specyfikę zajęć i podstawowe zasady organizacyjne. Wypełnienie formularza nie jest jednoznaczne z zapisem na zajęcia. Rekrutację prowadzimy drogą mailową zgodnie z kolejnością zgłoszeń - zastrzegamy sobie jednak prawo do równoważenia grupy pod względem wiekowym. W tym momencie w obu grupach nie mamy już wolnych miejsc. Zapraszamy do zapisów przez Formularz, jeżeli jesteście chętni na zgłoszenie do listy rezerwowej.

2. Rodzic po zapoznaniu się z dokumentami, wpłaca opłatę wpisową, będącą gwarancją rezerwacji miejsca. Opłata wpisowa wynosi 300zł. Wpisowe należy przelać na konto Fundacji Sto Pociech: 40 1140 2004 0000 3302 7517 3558, z  tytułem: LS1 LUB LS2 (w zależności od grupy) / wpisowe/ imię i nazwisko dziecka. Brak opłaty w ciągu 7 dni roboczych od uzyskania powiadomienia uznajemy za rezygnację z zajęć.

Kontakt z zespołem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Gr 2 śr/pt LS2) lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Gr 1 wt/czw LS1)

Back to Top