Powroty - miejsce dla osób wracających z zagranicy

Powroty – miejsce dla osób powracających z zagranicy

Powracających z zagranicy zapraszamy do śledzenia działań Powrotów na
https://pl-pl.facebook.com/powrotyWarszawa i do kontaktu mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jeśli:
- wróciliście do Polski z zagranicy
- zmieniło się całe Wasze życie: kraj, miasto, dom, praca, szkoła dzieci, najbliższe otoczenie
- przyzwyczajacie do starej, ale jednak nowej rzeczywistości
- chcielibyście porozmawiać o tylu rzeczach po powrocie, jednak rodzina i przyjaciele niekoniecznie rozumieją, o czym mówicie.

Projekt “(Z)Powrotem w Polsce”powroty

Kolejna edycja projektu „(Z)Powrotem w Polsce” trwa od marca do grudnia 2016 r.
Projekt „(Z)Powrotem w Polsce” służy tworzeniu standardów wsparcia dla Polaków powracających, w tym dzieci powracających i podejmujących naukę w polskich szkołach i przedszkolach, a także przybliżeniu zagadnień realnych powrotów.

Działania:

• konsultacje powrotowe oraz spotkania informacyjne i integracyjne;
• warsztaty i szkolenia dla dorosłych (powrotny szok kulturowy, jak wykorzystać potencjał zdobyty w czasie pobytu za granicą po powrocie, wsparcie dziecka powracającego do polskiego systemu oświaty);
• grupa społecznościowa na Facebook;
• współpraca z reemigrantami, repatriantami, Polonią i Polakami za granicą.


Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

godlo z podpisem                        logo stopociech

*Działania będą prowadzone przede wszystkim w Polsce; ofertę projektu kierujemy do osób powracających do Polski z całego świata.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą projektu na naszych profilach Facebook!

https://www.facebook.com/powrotyWarszawa?fref=ts

Publikacja podsumowująca projekt "(Z)Powrotem w Polsce 2015"

Publikacja podsumowująca projekt "(Z)Powrotem w Polsce 2016"

emailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   

O nas:

Fundacja Sto Pociech zajmuje się wspieraniem rodzin, w 2012 roku powstały w niej Powroty – grupa i miejsce dla osób powracających z zagranicy, a obecnie część projektu „(Z)Powrotem w Polsce”.

Zespół projektu:

Kinga Białek  –  ekspertka ds. merytorycznych, psycholog międzykulturowa, politolożka, dyplomowana trenerka warsztatu psychologicznego, od 2000 roku prowadząca działalność ekspercką, której celem jest rozwój kompetencji międzykulturowych. 

Aleksandra Mościcka – ekspertka ds. powrotów i kontaktów z Polonią oraz rekrutacji, doradca zawodowy i rekruter; mieszkała przez kilka lat na Węgrzech i powróciła do Polski z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Katarzyna Tu – koordynatorka projektu, asystentka kulturowa dla dzieci chińskich; po 23-letnim pobycie w USA i w Tajwanie, powróciła do Polski z dwójką nastoletnich dzieci.

Anna Domaradzka-Lech – ekspertka ds. organizacji,  wróciła do Polski z Moskwy, gdzie aktywnie działała w kobiecych organizacjach; mama trójki dzieci na każdym etapie nauki

Agnieszka Maria Kowalska – ekspertka ds. PR i marketingu, doradca zawodowy oraz coach kariery, która mieszkała przez 6 lat z rodziną w Wielkiej Brytanii, a wcześniej jako dziecko 10 lat w USA.

 

Media o „Powrotach” w 20015 roku.

Powroty w 2015 roku były gośćmi radia i telewizji:

http://www.polskieradio.pl/130/2788/Artykul/1147455,Trudne-powroty-do-Polski

http://www.tvp.pl/polonia/halo-polonia/wideo/09122014-2200/17710007

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/14916436/powrot-do-kraju-po-latach-na-emigracji

http://www.tvp.pl/polonia/polonia-24/wideo/07042014-2200/14425899

http://www.tvp.pl/polonia/halo-polonia/wideo/16092014-2200/16728090

http://radiowarszawa.com.pl/nasze-audycje/warszawa-sasiedzka/

Wspomniano o nas również w “Polityce”

http://powrotnik.eu/index.php/powrotnik-na-lamach-polityki/

Wypowiedzi uczestników spotkań „Powroty”

W trakcie spotkań i rozmów w „Powrotach” uświadomiłam sobie wiele kwestii związanych z powrotem do ojczyzny. Na przykład nie czuję się już tak nienormalnie tylko dlatego, że zdecydowałam się na powrót i przywiezienie tu moich dzieci. (Kasia, mieszkała w USA i na Tajwanie w latach 1988 – 2011)

Poznałem wspaniałych ludzi. Z radością i szacunkiem słuchałem opowieści tych, co po wielu latach emigracji porzucili stabilną i uporządkowaną obczyznę na rzecz naszej kosmatej nadwiślańskiej rzeczywistości. Radość wynikała z tego, że dane było mi ich poznać, a szacunek za to, że potrafią być szczęśliwi w naszej nieuczesanej Polsce. (Bernard, mieszkał w Szwajcarii w latach 2000 – 2008)

"Powroty" stały się dla nas emocjonalnym kołem ratunkowym w pierwszych, najtrudniejszych miesiącach po przeprowadzce. Znaleźliśmy tu wsparcie, bezpieczną przystań, zrozumienie dla przeżywanego przez nas szoku kulturowego i dla poczucia straty. (Ela, mieszkała w Wielkiej Brytanii w latach 2003 – 2012)

Zobaczyłam jak ważne jest dla rodzin powracających, aby miały kontakt z innymi podobnymi rodzinami. (Ania, mieszkała w USA, Rosji, Belgii, Francji, Niemczech w latach 1982 – 2002)

Historie innych rodzin pozwoliły nam lepiej zrozumieć też naszą decyzję. Bardzo się cieszę, że udało nam się spotykać i miałam możliwość poznania tylu ciekawych i wspaniałych ludzi. (Ola, mieszkała na Węgrzech w latach 2007 – 2011)

Cenne były dla mnie spotkania powrotowe, gdzie po pierwsze usłyszałam, że nie jestem odosobniona z moim odczuciami i problemami, a po drugie mogłam czerpać z doświadczeń i pomysłów innych rodzin w podobnej sytuacji. Oprócz samej ‘”grupy wsparcia” „Powroty” okazały się wspaniałą okazją do „podróżowania’” po świecie poprzez niezwykle ciekawe i rozwijające prezentacje różnorodnych krajów, z których przyjechali Powrotowicze. Zarówno dla nas z mężem, jak i dla dzieciaków, są to bardzo rozwijające spotkania. (Agnieszka, mieszkała w USA w latach  1984 – 1989 oraz Wielkiej Brytanii w latach 2003 – 2009)

„Powroty” to dla mnie przede wszystkim okazja by spotkać osoby o podobnym do mojego doświadczeniu. Nie jest ważne, że czasami różnimy się w ocenach, ważne, że dzięki temu doświadczeniu rozumiemy się wzajemnie. „Powroty” to ludzie, którzy potrafią słuchać, co jest niezwykle cenne i rzadkie. To jest dla mnie w „Powrotach” najważniejsze. (Janek, mieszkał w USA w latach 2005 – 2009)

 

Back to Top