Leśne Szperaki

Leśne szperaki odbywają się w ogrodzie przylegającym do budynku Stu Pociech, w samym centrum Warszawy, ale mają “leśnego ducha”. Budujemy szałasy, skaczemy po pniakach, gotujemy błotną zupę, szukamy robaków, drążymy systemy kanałów i spontanicznie robimy sto różnych rzeczy, które przyjdą nam do głowy.

Formuła zajęć wynika z przekonania, że jednym z najlepszych doświadczeń, jakie możemy zapewnić dzieciom, to kontakt z przyrodą i przyzwolenie na swobodną zabawę w bliskości z naturą. Spotkania odbywają się w godzinach przedpołudniowych, 2 razy w tygodniu, uczestniczą w nich samodzielne dzieci od 3 do 6 roku życia.

W roku 2019/20 planujemy 2 grupy: wt. i czw. oraz śr. i pt., godz. 10.00 - 13.00

 

Ogród jest miejscem spotkania się dzieci w swobodnej zabawie, w której z jednej strony dziecko robi to, co sprawia mu największą przyjemność – bawi się, a jednocześnie uczy się najtrudniejszej sztuki podporządkowania się zasadom zabawy, czyli rezygnacji z tego, czego spontanicznie chce. Ogród to przestrzeń wspólnego biegania, leżenia na trawie, turlania się, obserwacji świata z perspektywy kolan. Dorosły jest tu towarzyszem zabawy, pomocnikiem, czasem przewodnikiem, w sytuacjach konfliktowych - mediatorem.

 

 

Zajęcia pomyślane tak, aby dzieci mogły:

- bawić się zgodnie ze swoimi potrzebami rozwojowymi,

- podejmować wyzwania, ćwiczyć się w samodzielności, wzmacniać samego siebie,

- uczyć się, jak być i działać w grupie, słuchać innych, rozwiązywać konflikty,

- zauważać to, co wokół, doświadczać, obserwować świat wedle własnych potrzeb i we własnym rytmie.

Stałym punktem zajęć jest spotkanie przy wspólnym śniadaniu, które jest posiłkiem i czasem rozmów na różne tematy. Zajęcia kończymy kręgiem podsumowującym każdy dzień oraz szybkim sprzątaniem, do którego staramy się zaangażować dzieci. W międzyczasie może wydarzyć się wszystko:

- rysowanie, malowanie, lepienie,

- zabawy w piasku, ziemi, wodzie, błocie i liściach,

- budowanie w skali mikro i makro,

- poznawanie i obserwowanie świata przyrody,

- podwórkowe zabawy grupowe,

- palenie ogniska, prace ogrodnicze, majsterkowanie,

- albo coś zupełnie innego....

 

Informacje organizacyjne Leśne Szperaki - dotyczące zajęć w roku 2019/20

1. Na zajęcia zapraszamy samodzielne dzieci, które najpóźniej w sierpniu 2019 skończyły 3 lata i mają nie więcej niż 6 lat. Samodzielne tzn. potrafią zostać same bez rodziców, radzą sobie z samoobsługą, są emocjonalnie przygotowane do rozstania.

2.  Szperaki Leśne to całoroczny program zajęć. W roku 2019/20 zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu, we wtorki i w czwartki lub środy i piątki, w godz. 10.00-13.00 z przerwami w święta i ferie zimowe.

3. Leśne szperaki to zajęcia w stałej grupie, liczącej 20 dzieci.

4. Na zajęciach dziećmi opiekują się 3 osoby. Jeśli rodzice zgłoszą nieobecność dużej grupy dzieci, liczba prowadzących może być mniejsza.

5. Miesięczny koszt zajęć to 380 zł. Nie pomniejszamy i nie zwracamy opłaty w przypadku nieobecności dziecka na zajęciach. Dla drugiego dziecka z rodzeństwa przysługuje zniżka 10%.

6. Zespół działa pod superwizją Anny Ciupy - psychologa dziecięcego.

Prowadzenie zajęć:

Grupa 1 (wt. - czw.)

Magda Siciarek

Marta Ryng - psycholog, absolwentka studiów podyplomowych “Wczesna Interwencja: Pomoc dziecku i Rodzinie”. Nauczyciel montessoriański. W Fundacji Sto Pociech od 2008 r. współtworzyła projekt "Brykamy bez mamy", prowadzi grupy zabawowe dla dzieci i rodziców oraz szkolenia z pracy z małym dzieckiem. Fascynuje ją dziecięca różnorodność i nieprzewidywalność dziecięcych pomysłów. Mama Frania, Stasia, Marysi i Józia.

Dorota Piszczatowska - z wykształcenia polonista i animator kultury ze specjalizacją pedagogiczną. Ukończyła roczny kurs pedagogiki Marii Montessori. Odbyła szkolenie z metody projektów badawczych w pracy z dziećmi i warsztaty pracy grupowej wg. pedagogiki przeżyć. Pomysłodawczyni i współtwórca Stu Pociech. Realizatorka wielu projektów artystycznych i edukacyjnych dla dzieci i rodziców.

Agata Maj - absolwentka psychologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, z Fundacją Sto Pociech związana od kilku lat, jest także wolontariuszką Klubiku Terapeutycznego dla Dzieci z Problemami Emocjonalnymi i ich Rodziców. Aktualnie intensywnie dokształca się, bierze udział w szkoleniach i poszerza swoją wiedzę z zakresu pracy z dziećmi. W psychologii najbardziej interesuje ją rozwój emocjonalny, kształtowanie się relacji i więzi. 

 

Grupa 2 (śr. - pt.)

Asia Salwicka - z wykształcenia architekt krajobrazu i plastyk. Ukończyła roczny kurs pedagogiki Marii Montessori, szkolenie z zakresu wykorzystania metody projektów badawczych w pracy z dziećmi. Od 2006 roku współtworzy w Stu Pociechach spotkania i warsztaty poznawcze dla starszych i młodszych dzieci, dodatkowo zajmuje się kordynacją działań edukacyjnych, pracą w zarządzie, stroną internetową i ogrodem. Od kilku lat interesuje się Pedagogiką Przygody i uczestniczy w warsztatach z tej dziedziny, ukończyła międzynarodowy kurs Trenerów outdoorowych, Roczne Szkolenie Pedagogika Dzikiej Przyrody, obecnie w trakcie dwuletniej Szkoły Rzemiosła Leśnego. Jest trenerem postaw emocjonalnych dzieci i młodzieży. Mama Oli, Tomka i Maliny.

Marlena Szymczyk - absolwentka Psychologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W trakcie studiów zdobyła uprawnienia pedagogiczne do pracy z dziećmi. W Fundacji Sto Pociech prowadzi liczne zajęcia: "Szperaki", "Szperaki Starszaki" oraz zajęcia weekendowe. Wolontariuszka w Klubie Terapeutycznym dla Dzieci z Zaburzeniami Emocjonalnymi i Ich Rodziców działającym pod Polskim Twarzystwem Psychologicznym. Ukończyła szkolenie z zakresu "Wczesnego wspomagania rozwoju Dziecka". Pracuje również w "Gruntowni" prowadząc Dramowe Bajki o Emocjach dla Dzieci w wieku przedszkolnym. Interesuje ją rozwój emocjonalny dziecka, kształtowanie się więzi, wspieranie relacji rodzic-dziecko.

Kasia Dulniak - z wykształcenia pedagog opiekuńczo - socjalny oraz ceramik. W Fundacji Sto Pociech od 2011r.. Współtworzy projekt "Brykamy bez mamy", “Pracownie” dla dzieci z edukacji domowej, prowadzi zajęcia “Szperaki” i “Szperaki Starszaki”, “Turlaki” oraz warsztaty weekendowe. Ukończyła kurs pedagogiki Marii Montessori oraz szkolenie “Terapia ręki w pracy z dziećmi z deficytami i zaburzeniami motoryki małej”. Jest trenerem postaw emocjonalnych dzieci i młodzieży. Mama Rysia i Sebastiana.

 

Jak zapisać się na zajęcia?

1. Prosimy o wypełnienie FORMULARZA. Na podany w formularzu adres prześlemy dokumenty wprowadzającej w specyfikę zajęć i podstawowe zasady organizacyjne.

2. Rodzic po zapoznaniu się z dokumentami, wpłaca opłatę wpisową, będącą gwarancją rezerwacji miejsca. Opłata wpisowa wynosi 380zł (kwota pokrywa opłatę za zajęcia w czerwcu 2020). Wpisowe należy przelać na konto Fundacji Sto Pociech: 40 1140 2004 0000 3302 7517 3558, z  tytułem: LS / wpisowe/ imię i nazwisko dziecka. Brak opłaty w ciągu 7 dni roboczych od uzyskania powiadomienia uznajemy za rezygnację z zajęć.

Kontakt z zespołem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasz newsletter

Zarejestruj się aby otrzymywać nasz cotygodniowy planik. Akceptacja regulaminu oznacza zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Regulamin
Back to Top