Warsztaty fizyczne "Co, jak i dlaczego?"

"Co, jak i dlaczego" to warsztaty, podczas których dzieci za pomocą szeregu eksperymentów poznają podstawowe prawa fizyki. Na zajęciach własnoręcznie i samodzielnie konstruujemy, budujemy, wymyślamy, zderzamy, zrzucamy i zatapiamy - a wszystko po to, żeby za pomocą zmysłów doświadczyć zjawisk fizycznych zachodzących wokół nas. Eksperymenty, które wykonujemy, są czasem proste, czasem nieco bardziej skomplikowane, ale wynik każdego z nich staramy się wyjaśnić: najpierw po swojemu, potem z pomocą prowadzącego.

 

Zajęcia wymagają dużej samodzielności i umiejętności skupienia uwagi przez dłuższy czas, dlatego zapraszamy na nie dzieci od 7 do 11 roku życia. 

W edycji 2018/2019 spróbujemy zmierzyć się na poziomie eksperymentów z programem VII klasy szkoły podstawowej, po to, by dziecko przychodząc w przyszłości na pierwszą lekcję fizyki miało w pamięci eksperymentalne podstawy tego, co w szkole częściej zobaczy na tablicy i kartce papieru.

Od lutego będziemy kontynuować poznawanie fizyki w zakresie materiału obowiązkowego dla klasy siódmej i ósmej szkoły podstawowej. Przez szereg prostych eksperymentów "oswoimy się" z pojęciami ruchu jednostajnego i przyspieszonego, sił działających w przyrodzie, elektryczności i magnetyzmu:

- Dlaczego jest łatwiej jeździć na łyżwach po lodzie niż po asfalcie?

- Czy to prawda, że w kosmosie nie działa grawitacja?

- Czy światło białe naprawdę jest białe?

- Co to jest pole magnetyczne i czy można coś na nim zasadzić?

- Dokąd płynie prąd elektryczny?

Zajęcia prowadzi dr Ewa Saczuk

Ewa o sobie:

Z wykształcenia jestem fizykiem teoretykiem, pracę magisterską i doktorat napisałam w Zakładzie Fizyki Atomowej i Optyki Kwantowej w Instytucie Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas studiów magisterskich studiowałam jednocześnie matematykę i fizykę, dlatego kładę ogromny nacisk na rolę matematyki w naukach przyrodniczych i tę zależność staram się przekazać uczniom i studentom. Fascynuje mnie optyka klasyczna i kwantowa tak w teorii, jak i w zastosowaniach praktycznych, ale od wielu lat pracuję w przemyśle. Zajmuję się sterowaniem silnikami synchronicznymi dużych mocy.
Wykształcenie uniwersyteckie i praca w przemyśle dają mi fascynującą możliwość bycia na styku teorii i praktyki. Z mojego doświadczenia i obserwacji wynika, że obie te dziedziny nawzajem inspirują się i napędzają do rozwoju.
Prywatnie moim drugim "domem" są Tatry, a większość wolnego czasu w Warszawie spędzam na rowerze.

Zaczynamy zapisy na semestr wiosenny:

- zajęcia odbywaja się 1 raz w miesiącu, w soboty i trwają 1,5 godz., rozpoczynają się o godz. 10.30,

- daty spotkań w semestrze wiosennym: 16.02, 9.03, 13.04, 18.05 i 1.06

- opłata 200zł za 5 zajęcia, dla rodzeństwa 25% zniżki, grupa ruszy, jeśli zbierze się min. 8 osób.

W przypadku nieobecności dziecka nie ma możliwości odrabiania zajęć, ani zwrotu opłaty. Uczestnik zajęć może odstąpić swój bilet komuś, kto chciałby uczestniczyć w zajęciach, ale Fundacja Sto Pociech nie uczestniczy w tym pośrednictwie.

- zapisy i opłata na recepcji Stu pociech (poniedziałek - piątek godz. 9.00-15.00) lub 

 

Warto zabrać ze sobą buty na zmianę i strój, który można będzie pobrudzić albo zmoczyć w trakcie zajęć.

Rodziców i młodsze rodzeństwo zapraszamy w tym czasie do stupociechowej kawiarenki.

Nasz newsletter

Zarejestruj się aby otrzymywać nasz cotygodniowy planik. Akceptacja regulaminu oznacza zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Regulamin
Back to Top