Szkoła trenerów grup wsparcia

szkolatrenerow

Od 12 lat w Fundacji Sto Pociech wspieramy rodziców w rozwoju.

Dla kogo?

Szkolenie kierujemy do psychologów, pedagogów, trenerów będących rodzicami oraz absolwentów innych kierunków, którzy chcą pracować z rodzicami i z grupami, i widzą wartość w rozwoju osobistym. Do udziału zapraszamy przede wszystkim osoby, które mają już doświadczenie trenerskie (np. prowadziły grupy o charakterze edukacyjnym, psychoedukacyjnym lub szkoleniowe dla dorosłych), ale także tych, którzy mają podstawy wiedzy o takiej pracy (skończyły studia, kurs trenerski itp.) i dopiero zamierzają rozpocząć praktykę.

Czego uczymy?

Szkolenie ma charakter praktyczny. Pracując “na własnym doświadczeniu” dowiesz się, czym jest grupa wsparcia i jak ją prowadzić. Proces uczenia się poddany jest refleksji tak, aby zrozumieć, jaka jest rola prowadzącego i jakiego rodzaju działania warto podejmować, by w grupie powstała atmosfera bezpieczeństwa i otwartości, służąca wymianie doświadczeń, wsparciu emocjonalnemu i rozwojowi uczestników. Poznasz strukturę grupy jako całości oraz strukturę każdego spotkania. Doświadczysz tego, jaka jest twoja rola jako prowadzącego na poszczególnych etapach grupy - od jej zawiązania do zakończenia. Szkolenie przygotuje Cię do tego, jak towarzyszyć rodzicom przeżywającym trudności w relacji z dziećmi oraz jak wzmacniać ich naturalne zasoby i poczucie kompetencji. Dowiesz, się jak reagować w trudnych sytuacjach indywidualnych oraz grupowych.

Będziesz miał okazję doświadczyć siebie w roli prowadzącego, przyjrzeć się swoim motywacjom, osobistym celom, zasobom i obawom.

Najważniejsze zagadnienia merytoryczne:

  • rola prowadzącego grupę wsparcia na poszczególnych etapach jej działania

  • podstawowe umiejętności prowadzącego

  • struktura grupy od zawiązania do zakończenia

  • struktura spotkania

  • integracja uczestników, zasady i tworzenia kontraktu

  • proces grupowy

  • reagowanie w sytuacjach trudnych indywidualnych oraz grupowych

Program

Szkolenie trwa 100  godzin i składa się z:

  •  warsztatu wstępnego, którego celem jest integracja grupy oraz przekazanie podstaw dotyczących prowadzenia grup wsparcia.

  • Zjazdów w piątki i soboty ,  w trakcie których odbędzie się rodzicielska grupa wsparcia prowadzona wymiennie przez uczestników. Część czasu przeznaczona jest na analizę  procesu grupowego  i omówienie zagadnień merytorycznych.

  • dwudniowego warsztatu końcowego.

Dyplom i certyfikat

Uczestnicy szkolenia otrzymują dyplom ukończenia szkoły. Moga też potem ubiegać sie o uzyskanie certyfikatu.

Warunkiem uzyskania certyfikatu potwierdzającego nabyte umiejętności jest poprowadzenie przynajmniej dwóch grup wsparcia po zakończeniu szkolenia pt. “Szkoła prowadzenia grup wsparcia” pod superwizją osób szkolących lub przez  nie wskazanych. 

Przyznanie certyfikatu jest decyzją superwizora.

Superwizja oznacza co najmniej 6  godzin spotkania z osobami szkolącymi lub przez nie wskazanymi w trakcie trwania jednej grupy.

Superwizja jest płatna wg taryfikatora Fundacji, jako organu prowadzącego Szkołę.

 

Fundacja "Sto Pociech" jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych. 

 

Linki do artykułów na temat grup wsparcia i wywiadów z prowadzącymi Szkołę

 http://stopociech.pl/s/index.php/dla-rodzin/psychoedukacja/grupy-wsparcia/933-fenomen-grup-wsparcia-co-nam-sie-udaje-w-fundacji-sto-pociech

 http://stopociech.pl/s/index.php/dla-rodzin/dzielimy-sie-wiedza

https://plastermiodu.waw.pl/magia-grupy-wsparcia/

 

Stworzyliśmy kilkanaście rodzajów programów warsztatów i grup wsparcia dla rodziców, mam i ojców. „Urodziłam Życie”, „Babska Reanimacja”, „Grupa Ojców”, “Moje dziecko mnie złości”  „Strefa Mocy” “Jak się dobrze kłócić” to niektóre z nich.
Doświadczenie zawodowe i rodzicielskie pokazuje nam, iż na drodze w stawaniu się wystarczająco dobrym rodzicem potrzeba zatrzymania się się, by spojrzeć na siebie, swoje dziecko i wzajemną relację.
W naszej pracy tworzymy przestrzeń do spotkania tak, aby każda osoba miała możliwość bycia usłyszaną, a w rezultacie usłyszała i doceniła samą siebie. Spotkanie z innymi rodzicami odbywające się w klimacie bezpieczeństwa i otwartości sprawia, że  rodzice przestają oceniać i krytykować siebie, a bardziej skupiają się na tym, co jest im i ich dzieciom potrzebne. W dojściu do tego celu niezbędny jest kontakt z emocjami. W grupie wsparcia rodzice doświadczają, że inni mają podobne wyzwania i problemy, uczą się i korzystają z empatii. W rezultacie stają się bardziej rozumiejący i łagodni dla siebie samych i swoich bliskich. Celem grup wsparcia jest to, aby rodzice czuli się wzmocnieni w swojej roli, wzmocnienie równiez jako osoby. Dzięki temu mogą być bliżej swoich dzieci i czerpać więcej satysfakcji z bycia rodzicem. Stworzyliśmy Szkołę, aby przekazywać Wam naszą wiedzę, doświadczenie i praktyczne umiejętności potrzebne prowadzenia grup wsparcia.
Zapraszamy!

O SZKOLE

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ NASZĄ SZKOŁĘ?

ZESPÓŁ TRENERSKI

HARMONOGRAM, CENNIK, ZGŁOSZENIA

Nasz newsletter

Zarejestruj się aby otrzymywać nasz cotygodniowy planik. Akceptacja regulaminu oznacza zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Regulamin
Back to Top