Szkoła trenerów grup wsparcia dla rodziców stopień I

Od 12 lat w Fundacji Sto Pociech wspieramy rodziców w rozwoju.

Dla kogo?

Szkolenie kierujemy do psychologów, pedagogów, trenerów będących rodzicami oraz absolwentów innych kierunków, którzy chcą pracować z rodzicami i z grupami i widzą wartość w rozwoju osobistym. Do udziału zapraszamy przede wszystkim osoby, które mają już doświadczenie trenerskie (np. prowadziły grupy o charakterze edukacyjnym, psychoedukacyjnym lub szkoleniowe dla dorosłych), ale także tych, którzy mają podstawy wiedzy o takiej pracy (skończyły studia, kurs trenerski itp.) i dopiero zamierzają rozpocząć praktykę.

Czego uczymy?

Szkolenie ma charakter praktyczny. Pracując “na własnym doświadczeniu” dowiesz się, czym jest grupa wsparcia i jak ją prowadzić. Proces uczenia się poddany jest refleksji tak, aby zrozumieć, jaka jest rola prowadzącego i jakiego rodzaju działania warto podejmować, by w grupie powstała atmosfera bezpieczeństwa i otwartości, służąca wymianie doświadczeń, wsparciu emocjonalnemu i rozwojowi uczestników. Zapoznasz się ze strukturą grupy jako całości oraz strukturą każdego spotkania. Doświadczysz tego, jaka jest twoja rola jako prowadzącego na poszczególnych etapach grupy - od jej zawiązania do zakończenia. Szkolenie przygotuje Cię do tego, jak towarzyszyć rodzicom przeżywającym trudności w relacji z dziećmi oraz jak wzmacniać ich naturalne zasoby i poczucie kompetencji. Dowiesz, się jak reagować w trudnych sytuacjach indywidualnych oraz grupowych.

Będziesz miał okazję doświadczyć siebie w roli prowadzącego, przyjrzeć się swoim motywacjom, osobistym celom, zasobom i obawom.

Najważniejsze zagadnienia merytoryczne:

  • rola prowadzącego grupę wsparcia na poszczególnych etapach jej działania

  • podstawowe umiejętności prowadzącego

  • struktura grupy od zawiązania do zakończenia

  • struktura spotkania

  • integracja uczestników, zasady i tworzenia kontraktu

  • proces grupowy

  • reagowanie w sytuacjach trudnych indywidualnych oraz grupowych

Program

Szkolenie trwa 96 godzin i składa się z:

  •  warsztatu wstępnego, którego celem jest integracja grupy oraz przekazanie podstaw dotyczących prowadzenia grup wsparcia.

  • siedmiu zjazdów piątek - sobota , w trakcie których będzie rodzicielska grupa wsparcia prowadzona wymiennie przez uczestników. Część czasu przeznaczona jest na analizowanie  procesu grupowego  i omówienie zagadnień merytorycznych.

  • dwudniowego warsztatu końcowego.

 

Stworzyliśmy kilkanaście rodzajów programów warsztatów i grup wsparcia dla rodziców, mam i ojców. „Urodziłam Życie”, „Babska Reanimacja”, „Grupa Ojców”, “Moje dziecko mnie złości”  „Strefa Mocy” “Jak się dobrze kłócić” to niektóre z nich.
Doświadczenie zawodowe i rodzicielskie pokazuje nam, iż na drodze w stawaniu się wystarczająco dobrym rodzicem potrzeba zatrzymania się się, by spojrzeć na siebie, swoje dziecko i wzajemną relację.
W naszej pracy tworzymy przestrzeń do spotkania tak, aby każda osoba miała możliwość bycia usłyszaną, a w rezultacie usłyszała i doceniła samą siebie. Spotkanie z innymi rodzicami odbywające się w klimacie bezpieczeństwa i otwartości sprawia, iż  rodzice przestają oceniać i krytykować siebie, a bardziej skupiają się na tym, co jest im i ich dzieciom potrzebne. W dojściu do tego celu niezbędny jest kontakt z emocjami. W grupie wsparcia rodzice doświadczają, tego, iż inni mają podobne wyzwania i problemy, uczą się i korzystają z empatii. W rezultacie stają się bardziej rozumiejący i łagodni dla siebie samych i swoich bliskich. Celem grup wsparcia test to, aby rodzice czuli się wzmocnieni w swojej roli także jako osoby. Dzięki temu mogą być bliżej swoich dzieci i czerpać więcej satysfakcji z bycia rodzicem. Stworzyliśmy Szkołę, aby przekazywać Wam naszą wiedzę, doświadczenie i praktyczne umiejętności potrzebne prowadzenia grup wsparcia.
Zapraszamy!

O SZKOLE

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ NASZĄ SZKOŁĘ?

ZESPÓŁ TRENERSKI

HARMONOGRAM, CENNIK, ZGŁOSZENIA

Nasz newsletter

Zarejestruj się aby otrzymywać nasz cotygodniowy planik. Akceptacja regulaminu oznacza zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Regulamin
Back to Top