Szkoła trenerów grup wsparcia dla rodziców stopień I

Od 12 lat w Fundacji Sto Pociech wspieramy rodziców w rozwoju. Stworzyliśmy kilkanaście rodzajów programów warsztatów i grup wsparcia dla rodziców, mam i ojców. „Urodziłam Życie”, „Babska Reanimacja”, „Grupa Ojców”, “Moje dziecko mnie złości”  „Strefa Mocy” “Jak się dobrze kłócić” to niektóre z nich.

Doświadczenie zawodowe i rodzicielskie pokazuje nam, iż na drodze w stawaniu się wystarczająco dobrym rodzicem potrzeba zatrzymania się się, by spojrzeć na siebie, swoje dziecko i wzajemną relację.

W naszej pracy tworzymy przestrzeń do spotkania tak, aby każda osoba miała możliwość bycia usłyszaną, a w rezultacie usłyszała i doceniła samą siebie. Spotkanie z innymi rodzicami odbywające się w klimacie bezpieczeństwa i otwartości sprawia, iż  rodzice przestają oceniać i krytykować siebie, a bardziej skupiają się na tym, co jest im i ich dzieciom potrzebne. W dojściu do tego celu niezbędny jest kontakt z emocjami. W grupie wsparcia rodzice doświadczają, tego, iż inni mają podobne wyzwania i problemy, uczą się i korzystają z empatii. W rezultacie stają się bardziej rozumiejący i łagodni dla siebie samych i swoich bliskich. Celem grup wsparcia test to, aby rodzice czuli się wzmocnieni w swojej roli także jako osoby. Dzięki temu mogą być bliżej swoich dzieci i czerpać więcej satysfakcji z bycia rodzicem. Stworzyliśmy Szkołę, aby przekazywać Wam naszą wiedzę, doświadczenie i praktyczne umiejętności potrzebne prowadzenia grup wsparcia.

Dla kogo?

Szkolenie kierujemy do psychologów, pedagogów, trenerów zarówno kobiet jak i mężczyzn będących rodzicami oraz absolwentów innych kierunków, którzy chcą pracować z rodzicami i z grupami i widzą wartość w rozwoju osobistym. Do udziału zapraszamy przede wszystkim osoby, które mają już doświadczenie trenerskie (np. prowadziły grupy o charakterze edukacyjnym, psychoedukacyjnym lub szkoleniowe dla dorosłych), ale także tych, którzy mają podstawy wiedzy o takiej pracy (skończyły studia, kurs trenerski itp.) i dopiero zamierzają rozpocząć praktykę.

Czego uczymy?

Szkolenie ma charakter praktyczny. Pracując “na własnym doświadczeniu” dowiesz się, czym jest grupa wsparcia i jak ją prowadzić. Proces uczenia się poddany jest refleksji tak, aby zrozumieć, jaka jest rola prowadzącego i jakiego rodzaju działania warto podejmować, by w grupie powstała atmosfera bezpieczeństwa i otwartości, służąca wymianie doświadczeń, wsparciu emocjonalnemu i rozwojowi uczestników. Zapoznasz się ze strukturą grupy jako całości oraz strukturą każdego spotkania. Doświadczysz tego, jaka jest twoja rola jako prowadzącego na poszczególnych etapach grupy - od jej zawiązania do zakończenia. Szkolenie przygotuje Cię do tego, jak towarzyszyć rodzicom przeżywającym trudności w relacji z dziećmi oraz jak wzmacniać ich naturalne zasoby i poczucie kompetencji. Dowiesz, się jak reagować w trudnych sytuacjach indywidualnych oraz grupowych.

Będziesz miał okazję doświadczyć siebie w roli prowadzącego, przyjrzeć się swoim motywacjom, osobistym celom, zasobom i obawom.

 

Najważniejsze zagadnienia merytoryczne:

  • rola prowadzącego grupę wsparcia na poszczególnych etapach jej działania

  • podstawowe umiejętności prowadzącego

  • struktura grupy od zawiązania do zakończenia

  • struktura spotkania

  • integracja uczestników, zasady i tworzenia kontraktu

  • proces grupowy

  • reagowanie w sytuacjach trudnych indywidualnych oraz grupowych

 

Program

Szkolenie trwa 90 godzin i składa się z:

  • dwudniowego warsztatu wstępnego, którego celem jest integracja grupy oraz przekazanie podstaw dotyczących prowadzenia grup wsparcia.

  • dwunastu czterogodzinnych spotkań, w trakcie których rodzicielska grupa wsparcia prowadzona wymiennie przez uczestników. Część czasu przeznaczone jest na procesem uczenia się i omówienie zagadnień merytorycznych.

  • dwudniowego warsztatu końcowego.

O SZKOLE

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ NASZĄ SZKOŁĘ?

ZESPÓŁ TRENERSKI

HARMONOGRAM, CENNIK, ZGŁOSZENIA

Nasz newsletter

Zarejestruj się aby otrzymywać nasz cotygodniowy planik.
Regulamin
Back to Top