Grupy zabawowe: Szperaki 2020/21

SĄ WOLNE MIEJSCA ZAPRASZAMY :) Jak się zapisać? Informacje są tutaj zapisy >>>

Grupy SZPERAKÓW w roku 2020/21, zasady organizacyjne zajęć i opłaty >>>

SZPERAKI to roczny cykl spotkań dla dzieci, które w 2020 roku kończą 2 lata (i dzieci starszych) oraz dla ich rodziców.

Spotkania pomyślane tak, aby dzieci w przyjaznej grupie rówieśników (i towarzyszących im dorosłych) oraz w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, bawiły się zgodnie ze swoimi potrzebami rozwojowymi. A poprzez zabawę i spotkanie z innymi: 

  • - wzmacniały same siebie,

  • - ćwiczyły samodzielność, sprawczość, podejmowały wyzwania,

  • - zdobywały umiejętności przydatne na co dzień,

  • - doświadczały radości odkrywania świata,

  • - uczyły się, jak być i działać w grupie - w zgodzie z własnymi potrzebami, ale i z szacunkiem dla innych, 

 

Podczas warsztatów dzieci robią to, co najbardziej lubią. W przestrzeni zaaranżowanej z myślą o ich różnych potrzebach działają tak, jak potrzebują i we własnym rytmie. Pomoce pomyślane są tak, aby dzieci doświadczały i odkrywały siebie w działaniu. Czasem tak, jak podpowiada pomoc, a czasem zupełnie odwrotnie - wedle własnej fantazji i niekoniecznie stosownie do właściwego przeznaczenia. Staramy się, by otoczenie - zarówno wyposażenie sali, jak i podejście dorosłych, dawało dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Wierzymy, że dzięki temu, dziecko naprawdę odkrywa świat oraz rozwija siebie samego.

 

Szperaki to autorski projekt Fundacji Sto Pociech. Zajęcia odbywają się w przygotowanej przestrzeni - szperalni, wyposażonej do pracy własnej wg. metody Marii Montessori i pomoce do działań wspólnych. Od września szperalnia mieści się w jednej z sal na parterze Stu Pociech.

 

Prowadzenie zajęć -  Marlena Szymczyk, Karolina Wojno.

Obmyślając zajęcia, czerpiemy z pedagogiki Marii Montessori  i opieramy się na założeniach teorii rozwoju dziecka. Dostosowujemy działania do indywidualnych potrzeb poszczególnych dzieci. Ważne jest dla nas uważne towarzyszenie - wierzymy, że poczucie bezpieczeństwa, które daje dziecku przyjazny dorosły jest istotowe dla jego rozwoju. Chcemy ucieszyć dzieci - zafascynować je niezwykłością tego, co wokół. Chcemy wzmocnić ich wiarę we własne możliwości i umiejętności. Chcemy, by poczucie “nie potrafię”, “obawiam się”- zastępowały otwartością: “to jest dla mnie trudne, ale spróbuję sobie z tym poradzić”.

Szperaki to uwspólniony merytorycznie program jednak to, co dzieje się na zajęciach, różni się w zależności od prowadzącej i potrzeb danej grupy.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasz newsletter

Zarejestruj się aby otrzymywać nasz cotygodniowy planik. Akceptacja regulaminu oznacza zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Regulamin
Back to Top